figurka z masy solnej

Masa solna od lat służy jako doskonałe źródło zabawy, a także wspomaga rozwój dzieci pod względem wyobraźni, kreatywności i motoryki. Ta prosta mieszanka dostarcza dzieciom młodszym i starszym, a także dorosłym wiele radości. Sprawdźmy jak zrobić masę solną i jak lepić z masy solnej różnorodne, ciekawe figurki.

Masa solna – co to takiego?

Czym właściwie jest masa solna? Jest to lepka mieszanka, którą wykorzystujemy do prac plastycznych i manualnych w zabawie najczęściej w domach i szkole. Jest to innymi słowy masa do modelowania, która jest wykonywana z bardzo prostych składników; mąki, soli, wody. Z pomoc masy solnej możemy wykonać różnego rodzaju figurki, ramki i inne akcesoria i ozdoby. Masa z soli, wody i mąki, to doskonały materiał do przygotowania ozdób świątecznych, a także drobnych upominków. Wykonuje się ją bardzo szybko, no zaledwie w kilkanaście minut i nie wymaga to wielkiego nakładu finansowego.

Mąkę, sól i trochę wody każdy ma w domu, dlatego nie musimy biegać do sklepu po składniki by się dobrze bawić z dziećmi. Sednem sprawy wykonania płaskorzeźby z masy solnej, czy różnych figurek są proporcje masy solnej. Aby mieszanka była odpowiednio lepka, należy zastosować odpowiednie proporcje. Masa solna, może nam przynieść wiele zabawy, a także kształtować w naszych pociechach kreatywność. Aby zrobić figurki z masy solnej, nie trzeba mieć ogromnego talentu plastycznego. Można bawić się masą za pomocą foremek do ciasteczek, czy wykonać je zgodnie z własną wyobraźnią. Przydatne mogą być również gotowe wzory zawarte w internecie, lub kreatywnych książeczkach. Inspiracji jest mnóstwo, a jeśli chcemy zdać się na własną wyobraźnie, to również nie będzie to żadnym kłopotem.

jak zrobić masę solną

Domowy przepis na masę solną

No właśnie, jak wykonać prawidłowo masę solną? Czy wszyscy znamy przepis na masę solną z odpowiednimi proporcjami? Do zrobienia masy solnej potrzebne są jedynie trzy składniki, o których mówiliśmy wcześniej, ale to właśnie zachowanie odpowiednich proporcji jest najważniejsze w wykonaniu tej kreatywnej masy.

Jeśli użyjemy zbyt dużo wody, a za mało mąki, możemy liczyć się z tym, że masa będzie zbyt rzadka i po zabawie zostaną nam tylko wyobrażenia. Ważna jest również sól, ponieważ dzięki niej, w połączeniu z mąką i wodą masa staje się plastyczna. Jeśli mamy już wszystkie składniki wygniatamy je na jednolitą masę. Bardzo ciekawym urozmaiceniem zabawy z masą solną może być dodanie spożywczych barwników do ciast. Dzięki temu masa solna nabierze dokładnie takiego koloru jaki zechcemy otrzymać. Większą i dłuższą zabawę otrzymamy jednak malując figurki z masy solnej po wysuszeniu masy na przykład w piekarniku.

masa solna

Jak zrobić masę solną krok po kroku?

Oto jak zrobić masę solną, która jest doskonałym materiałem służącym do wielu kreatywnych zabaw, wystarczy przygotować odpowiednie składniki, a następnie zastosować je w następujących proporcjach i poszczególnych krokach. Pamiętajmy również nie istnieje kilka przepisów na masę solną. W Przepisie podstawowym zawarte są następujące składniki:

  • szklanka soli drobnoziarnistej,
  • szklanka mąki,
  • 1/3 lub ½ szklanki wody.

Istnieje również przepis do wykonania z pomocą oleju, oto on:

  • dwie szklanki wody,
  • szklanka soli,
  • dwie szklanki mąki,
  • dwie łyżki oleju,
  • barwniki spożywcze (ewentualnie)

Kolejnym będzie super przepis do zrobienia w Termomixie, który można coraz częściej spotkać w domach:

  • dwie szklanki mąki ziemniaczanej, około 200g,
  • dwie szklanki mąki pszennej, około 500g,
  • dwie łyżki oleju rzepakowego do smażenia,
  • 330 g wody

Każdy przepis wygląda podobnie, składniki za wiele się nie zmieniają, jednakże kroki w wykonaniu masy solnej, muszą być odpowiednio zachowane, by masa nam się udała, miała odpowiednią konsystencję, lepkość i plastyczność.

Jak zrobić masę solną – krok 1

W pierwszym kroku należy nasypać do miski sól i mąkę, następnie należy je zmieszać. Ta czynności nie wymaga wielkiej precyzji, czy ostrożności, jeśli chcemy jednak wyliczyć dokładne proporcje, możemy użyć wagi kuchennej.

Jak zrobić masę solną – krok 2

Następnie, z dużą ostrożnością do mieszanki soli i mąki dolewamy wodę. Należy to robić bardzo powoli, by nie zrobiło nam się zbyt dużo grudek. Po wlaniu wody, możemy zacząć ugniatać ciasto naszej domowej ciastoliny.

Jak zrobić masę solną – krok 3

Po wymieszaniu wszystkich składników możemy przystąpić do wygniatania ciasta, wygniatamy je wciąż dolewając powoli wodę, a to może potrwać kilkanaście minut i wymaga odrobiny siły w rękach. Ciasto wygniatamy na stolnicy lekko osypanej mąką. Ciasto musi stanowić gładką masę, która będzie elastyczna i dość lepka.

Jak zrobić masę solną – krok 4

Po całej zabawie z ugniataniem, możemy przystąpić do lepienia z masy solnej, formowania figurek, zwierzątek i wykonywać inne prace z masy solnej. Jeśli chcemy możemy rozwałkować ciasto lub odrywać kolejno potrzebne kawałki ciasta.

Zabawa nie ma jeszcze końca, ponieważ możemy nasze ciasto po wysuszeniu w piekarniku, lub innym sposobem, pomalować farbami. Możemy tworzyć miasteczka, wioski, farmy, a także płaskorzeźby z masy solnej, które są równie atrakcyjne. Pomysły na płaskorzeźby z masy solnej znajdziemy jako inspiracje w internecie, mogą to być historie obrazkowe, ramki do zdjęć, a nawet portrety. Dla małych dzieci świetne będą płaskie zwierzątka z foremek.

przepis na masę solną

Jak wysuszyć masę solną w piekarniku?

Suszenie masy solnej w piekarniku to rozwiązanie dla niecierpliwych. Oczywiście, suszenie w piekarniku wyrobów z masy solnej również wymaga czasu i odpowiedniej techniki, ponieważ podczas gwałtownego pieczenia ciastoliny mogą pojawić się bąble i skorupa, a także nasze figurki mogą się zdeformować. To dlatego, że ciasto masy solnej zawiera wodę, a dużo lepiej będzie, jeśli będzie ona „wychodziła” z ciasta powoli. Dlatego na początek warto ustawić piekarnik na około 70 stopni, i piec przed 1,5h, a następnie zależnie od tego jak wygląda nasza płaskorzeźba możemy stopniowo zwiększać temperaturę. Suszenie masy solnej w piekarniku może potrwać nawet kilka godzin, a więc i tu potrzeba nieco cierpliwości.

suszenie masy solnej w piekarniku

Inne metody suszenia masy solnej

Prócz suszenia masy solnej w piekarniku możemy jeszcze czekać, aż nasza masa samoistnie wyschnie, może to jednak zająć dużo dużej, niż suszenie w piekarniku. Idealna masa solna jest nieco wilgotna i powinna uwalniać wodę powoli. Po wysuszeniu figurek, możemy je dowolnie malować i wykonać na przykład idealny prezent dla mamy z masy solnej, lub pamiątkową ramkę do zdjęć.