
To jak ustawimy nasz piec na ekogroszek w dużej mierze ma wpływ na nasz komfort oraz wydajność opału podczas sezonu. To ważne w jaki sposób ustawimy sterownik, oraz jaki piec mamy w naszej kotłowni. Kotły różnią się nieco między sobą i należy znaleźć optymalne rozwiązanie dla ustawienia pieca, aby nie było nam zimno, ani zbyt gorąco podczas sezonu grzewczego. Zobaczmy na czym polega optymalne ustawienie pieca na ekogroszek.
Jak ustawić piec na ekogroszek?
Kotły grzewcze różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem opału, możemy palić węglem, pelletem, gazem, a także ekogroszkiem. Ten ostatni Polacy bardzo polubili i od kilku lat chętnie kupują kotły na ekogroszek. Jeśli już się na takie zdecydowaliśmy, możemy przystąpić do jego ustawiania. Jak ustawić sterownik pieca na ekogroszek? Otóż nie ma jednej uniwersalnej zasady co do regulacji pieca na ekogroszek. Kupując kocioł, musimy wiedzieć do czego są poszczególne ustawienia i sterowniki. Inne ustawienia będzie miał kocioł logiterm, a inne piec heitz 16kw. Po pierwsze należy zerknąć do instrukcji, jaką przygotował nam producent i trzymać się tych zasad. To producent pieca jasno powinien określić parametry ustawienia pieca na ekogroszek.
Wszystko zależy również od sterowników i to od nich rozpoczyna się ustawianie pieca na ekogroszek. Sterownik pieca na ekogroszek wymaga wyregulowania w trzech podstawowych ustawieniach. Ważna jest tutaj przerwa w podawaniu opału przez podajnik. Pamiętajmy, że są to również kwestie indywidualne i zależą od naszych doświadczeń, ale również od producentów. Nieco inne będą ustawienia pieca na ekogroszek defro, a inne kotła mocek. Możemy przyjąć jedynie wartości wstępne, mianowicie:
- Czas podawania ekogroszku – 5 sekund,
- Czas przerwy – 40 sekund,
- Moc nadmuchu – 45 do 55 procent.
Z powyższych wartości wynika, że stosunek czasu przerwy do czasu podawania ekogroszku wynosi 1 do 8. Warto jednak obserwować pracę pieca i oprzeć się również na własnych doświadczeniach.
Optymalne ustawienie pieca na ekogroszek, czyli jakie?
Co oznacza słowo optymalny – otóż jest to najbardziej korzystny, najlepszy, idealny do danych warunków. Optymalne ustawienia pieca na ekogroszek, mają duże znaczenie dla prawidłowego działania pieca, naszego komfortu odczuwania ciepła, a także dla spalania ekogroszku. Osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kotłem na ekogroszek optymalne ustawienie pieca na ekogroszek może sprawiać nieco kłopotów. Nieprawidłowe spalanie ekogroszku, bądź utrata ciepła może być spowodowana błędnym ustawieniem sterowników pieca na ekogroszek, tym samym nasz dom nie będzie prawidłowo ogrzany. Warto zatem zadbać o prawidłowe ustawienia pieca na ekogroszek. Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów i wówczas można przystąpić do optymalizacji ustawień pieca na ekogroszek. Oto kilka sposobów na ustawienia oraz istotnych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę:
Optymalne ustawienia pieca: Czas przerwy podawania opału
Podstawowym elementem, na który musimy zwrócić uwagę jest czas przerw w podawaniu opału. Właściwie od tego zależy czy będzie prawidłowe spalanie ekogroszku. To jedno z trzech podstawowych ustawień pieca na ekogroszek. Dzięki temu ustawieniu mamy możliwość kontrolowania czasu przerwy do czasu podawania opału. Możemy również przyjąć standardową wartość przerwy w podawaniu, która wynosi około 40 sekund. Możemy ten czas dowolnie korygować, oczywiście według własnych obserwacji, a także wedle zaleceń producentów. Ustawienia kotła na ekogroszek powinniśmy zacząć właśnie od tego parametru.
Optymalne ustawienia pieca: Czas podawania opału
To istotna wartość, jaką również musimy wyregulować w każdym piecu na ekogroszek, niezależnie od tego, czy to będą małe piece na ekogroszek, czy duże moce kotły. Jest to wartość kluczowa, która wpływa na wydajność kotła. Tu również możemy przyjąć wartość standardową, która wynosi podawanie opału co 5 sekund. Oczywiście czas podawania opału ma wpływ na wartość przerw w podawaniu, a tym samym na ilość spalanego ekogroszku.
Optymalne ustawienia pieca: Moc nadmuchu
Moc nadmuchu w piecu na ekogroszek, to ostatnia wartość o jaką musimy zadbać. Nadmuch do pieca ma wpływ na pracę pieca i całkowite użytkowanie kotła. Nie ma co prawda wpływu na moc pieca, ale na wydajność spalania opału już tak. Zbyt mała moc nadmuchu nadmiernie ograniczy ilość tlenu, a zatem utrudni spalanie opału, natomiast jeśli ustawimy zbyt dużą moc nadmuchu możemy doprowadzić do ogromnego zużycia opału, a ciepło wydobywające się z pieca nie będzie ogrzewało domu, a zatrzyma się w kominie dymowym. Doprowadzić można wówczas do nieprawidłowej pracy paleniska.
Co ma wpływ na wydajność kotła na ekogroszek?
Przede wszystkim wpływ na wydajność mają ustawienia pieca na ekogroszek, ale nie zapominajmy również o jakości opału. Mniej kaloryczny opał będzie mniej wydajny. Można go wówczas używać podczas cieplejszych dni jesienią, czy wiosną. Każdy producent pieca na ekogroszek zaleci ile powinien spalać piec na ekogroszek.
Jakie piece na ekogroszek polecają fachowcy?
Polecane piece na ekogroszek to między innymi piec heitz 16 kw, a także kotły mocek. Mówi się również, że piec galmet 12kw ma optymalne ustawienia. Pamiętajmy jednak, że piec na ekogroszek z podajnikiem powinien być dopasowany do indywidualnych warunków i naszego otoczenia.
Jaka powinna być temperatura pieca na ekogroszek?
Optymalna temperatura pieca będzie się różnić, w zależności od rodzaju pieca na ekogroszek. To wszystko zależy od zaleceń producenta, ale również od powierzchni naszego domu, a także warunków pogodowych. Przyjmuje się, że prawidłowa temperatura to, 50 – 70 stopni Celsjusza.
Czy piece na ekogroszek będą zakazane?
Na ten moment można używać pieca na ekogroszek. Prawo przewiduje jedynie zakaz używania tego rodzaju pieców na terenie stolicy Małopolski.
Ile kosztuje piec na ekogroszek?
Obecnie ceny najtańszych kotłów zaczynają się już od 1500 zł, jednak ich moc nie przekracza zazwyczaj 10 kW. O wycenę indywidualną należy zapytać sprzedawców, lub doradców, którzy określą też, jaki piec będzie na potrzebny.
zaraz zaczyna się sezon, sprawdzę te wasze ustawienia