czym ocieplić drewniany dom

Doki letniskowe to obiekty rozchwytywane zwłaszcza latem, ale aby mogły one spełniać swoją funkcję na działkach i nad jeziorami warto pomyśleć o ich ociepleniu zimą. Można pokusić się o stwierdzenie, że ocieplenie domku letniskowego to podstawa dla zachowania jego funkcjonalności przez cały rok. Domek letniskowy pozwala nam na komfort latem, ale także jesienią i dzięki niemu możemy cieszyć się w pełni tymi pięknymi porami roku. Warto zatem pomyśleć o ociepleniu domku letniskowego od wewnątrz i na zewnątrz, aby służył nam długo.

Ocieplenie domku letniskowego

Domki letniskowe służą nam latem zazwyczaj do rekreacji podczas urlopów i weekendów. Często jednak poszukujemy odpoczynku w miesiącach, które przypadają na jesień, czyli wrzesień i październik, a także zimą, czy wiosną, kiedy chcemy pobyć w naszym domku i odpocząć z dala od miasta. Jakie więc istnieją sposoby na ocieplenie domku letniskowego, aby można było korzystać z nich również w chłodniejsze miesiące? Czym i jak ocieplić domek drewniany na działce, by był komfortowym miejscem wypoczynku nawet cały rok? Ocieplanie ścian drewnianych, czy dachu możemy wykonać z pomocą specjalisty, albo wykonać samodzielnie.

Pierwsze rozwiązanie jest dosyć łatwe, bo musimy jedynie skontaktować się i umówić z fachowcem na wykonanie usługi, a następnie czekać jedynie na efekty wykonanej pracy, ale drugie rozwiązanie może być tańsze w wykonaniu. Wymaga ono jednak umiejętności, wiedzy oraz sprzętu. Jeśli chcemy samodzielnie przechodzić przez ocieplanie domku drewnianego, to zobaczmy jak to zrobić krok po kroku, aby spełniało swoją funkcję. Zimą ocieplało, a latem dawało chłód.

domek letniskowy ocieplony

Czym ocieplić domek letniskowy na działce?

Domek letniskowy można ocieplić kompleksowo, czyli w całości, albo tylko od wewnątrz i na zewnątrz. Tak naprawdę ocieplenie domku letniskowego to nic innego jak izolacja. Bardzo popularne jest ocieplanie domków od wewnątrz, ponieważ domek drewniany nadal ma swoje walory estetyczne. Nic z zewnątrz nie jest przykrywane i nadal domek drewniany zachowuje swój pierwotny charakter. Oto kilka sposobów na ocieplenie domku letniskowego.

1. ocieplenie domku letniskowego– styropian

Ocieplenie domu drewnianego styropianem wbrew pozorom nie jest trudne. Trzeba jednak mieć określoną wiedzę i umiejętności. Wielu fachowców odradza ten rodzaj termoizolacji w domach drewnianych, ale nie jest to niemożliwe, należy brać pod uwagę również odpowiedni rodzaj materiału, czyli odpowiedni styropian.

2. ocieplenie domku termoizolacyjną pianką PUR

ocieplanie domku letniskowego pianką PUR, to jedna z nowoczesnych metod, jest to sposób szybki, łatwy w nałożeniu, precyzyjny. Ocieplanie pianką PUR wykonuje się przy zastosowaniu specjalnych urządzeń, a sama pianka jest wysokiego gatunku.

3. ocieplenie ścian domku – wełna mineralna

Wykorzystanie wełny mineralnej do ocieplenia domku to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza, że możemy nią ocieplić nie tylko ściany, ale również podłogę i dach. Aby domek służył nam zarówno w ciepłe, jak i w chłodniejsze dni, zaleca się, by wykorzystać wełnę o grubości 10cm.

Jeśli szukamy tańszych metod, to wata szklana, drewniana, czy wełna mineralna, będzie sposobem dużo bardziej budżetowym i łatwym w wykonaniu. Dodatkowo do wełny mineralnej stosuje się również folie paraizolacyjne, które chronią wełnę przed czynnikami zewnętrznymi.

domki drewniane ocieplane

Dlaczego warto ocieplić domek letniskowy?

Domek letniskowy ma nam służyć nie tylko latem w gorące dni, ale również podczas tych chłodniejszych. Ale nie tylko po wykonuje się ocieplenie domku letniskowego, aby było nam ciepło w chłodne dni. Termoizolacja ważna jest również ze względu na wilgoć. Wszelkie termoizolacje zastosowane w domkach letniskowych w okresie zimowym zapobiegają szybkiemu spadkowi temperatury wewnątrz domku, a także spowalniają odpływ wytworzonej wewnątrz temperatury.

Oznacza to, że domek letniskowy ocieplony bardzo szybko nagrzewa się do temperatury komfortowej dla nas. Za to kiedy jest cieplej, ocieplenie domku letniskowego chroni wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem, dzięki temu w środku domku jest chłodniej. Warto ocieplić domek letniskowy by móc długo z niego korzystać, nawet kiedy zrobi się na zewnątrz trochę mokro i chłodno. Jeżeli już podejmiemy decyzję o izolacji domku letniskowego warto zastanowić się jak ocieplić domek drewniany na działce, jakich materiałów użyć, a także jaki będzie koszt ocieplenia domku letniskowego.

jak ocieplić domek drewniany

Ile kosztuje ocieplenie domku letniskowego?

Ocieplenie domku letniskowego koszt zależy od standardu, jaki chcemy uzyskać. Czynnikiem regulującym koszt ocieplenia domku jest również jego wielkość, a także rodzaj wykorzystanego materiału. To zależy czy do izolacji użyjemy styropianu, wełny, czy pianki. Jeśli nie będziemy wykonywać izolacji samodzielnie, to ważny jest również koszt wykonania robocizny. Skoro przy kosztach ocieplenia domku jesteśmy, powiedzmy, że nasz dom drewniany letniskowy ma powierzchnię 35 m2, to izolacja pełna będzie kosztowała około 20 tysięcy, przy użyciu do ocieplenia wełny mineralnej.

jak ocieplić domek letniskowy

Czy ocieplanie domku letniskowego trzeba zgłaszać?

W prawie budowlanym istnieje zapis o tym, że budynki sięgające do 25m nie muszą być zgłaszane i nie wymagają pozwolenia na budowę. Ale za to termomodernizacja budynków powyżej 12 m ale nie wyższych niż 25 m wymaga zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej, może to być starosta powiatowy, lub gmina.

ocieplenie domku letniskowego

Jaki styropian na domek letniskowy?

Rozprawiając na temat styropianu, warto zaznaczyć, że dobrze jest zlecić do zadanie fachowcom. Ich wiedza i doświadczenie pozwolą na to, że styropian będzie położony prawidłowo. Ponad to należy zwrócić uwagę na rodzaj styropianu jakim wykonamy termoizolację. Ocieplanie ścian drewnianych z zewnątrz możemy wykonać za pomocą zwykłego styropianu, ale coraz bardziej popularnym staje się styropian grafitowy. Wyróżnia się lepszą termoizolacją. Ma większe właściwości termoizolacyjne i dzięki temu możemy zastosować cieńszą jego warstwę oraz uzyskać przestrzeń i lepsze efekty wizualne i estetyczne.

ocieplenie domu drewnianego od wewnątrz

Jak ocieplić podłogę w domku drewnianym?

Już wspomnieliśmy jak i za pomocą jakiego materiału wykonać ocieplenie podłogi w domku letniskowym. Możemy to bowiem zrobić za pomocą wełny mineralnej, ale do jej założenia potrzebna będzie jeszcze papa podłogowa, oraz folia wiatroizolacyjna. Do ocieplenia podłogi w domku letniskowym wystarczy wełna o grubości 10cm. Jeśli domek jest mały, wystarczy 7cm grubości wełny.

ocieplenie podłogi w domku letniskowym

Jak ocieplić dach w domku letniskowym?

Jak ocieplić domek drewniany na działce? Nie zapominajmy o dachu. Dach należy pokryć wełną o grubości 10 cm, a następnie zamocować odpowiednią membranę. Membrana ta jest potrzebna przy ociepleniu dachu w domku letniskowym, ponieważ musi odprowadzać wilgoć i parę. Membranę umieszcza się między płatwiami pod deskami dachowymi.